Een verhaal over pepernoten en Sinterklaascadeau’s

Het was de zaterdag van 16 november – niet anders dan andere grijze, koude dagen in Amsterdam, ware het niet dat Sinterklaas drie dagen eerder was gearriveerd in de stad, en alle kinderen in Nederland de koude lucht vulden met aanstekelijke opgewektheid. De langverwachte goedheiligman kwam vanuit Spanje, stapte bij de Amstel van zijn boot over op zijn paard Amerigo en begon aan zijn tocht over de magisch verlichte bruggetjes van Amsterdam, vergezeld door zijn trouwe, vrolijk gestemde hulpen – de Pieten. Hij droeg een grote tas vol cadeautjes en snoep op zijn rug, de rede waarom alle kinderen die nacht wakker zijn gebleven, vol verwachting luisterend of voetstappen van de Sint en zijn Pieten te horen waren. Zijn ze zoet geweest, dit jaar? De kinderen wisten dat ze Sinterklaas niet konden foppen, hij heeft ze namelijk zelf in de gaten gehouden via de schoorsteen. Hij zou het daarom wel weten! Als de kinderen braaf zijn geweest, zou hij natuurlijk een cadeautje achterlaten in de schoentjes van de kinderen. Zo niet; zou het de roe worden.

Pepernoten bakken met moeders & kinderen van de opvang
Terwijl Sinterklaas bezoekjes bracht in Amsterdam, kwam ik, samen met vrijwilligers van Serve the City, aan bij een opvang voor dakloze vrouwen en kinderen in Amsterdam-Noord. Ik vroeg mezelf af: zouden de kinderen hier zoet zijn geweest? Het gebouw bestond uit zo’n 20 apartementen; hoe heeft Sinterklaas tijd gehad om naar alle kinderen te luisteren, door de schoorsteen? Ik keek rond het gebouw, maar zag geen sporen van hem. Dat baarde me zorgen: ik had allang door dat alle kinderen wel snoep verdienden. We betraden het gebouw met tassen vol boodschappen en bereidden een lunch voor. De gedeelde keuken voor alle moeders en hun kinderen, begon langzaam voller te stromen. Terwijl ik de kinderen observeerde en de vrijwilligers hielp met het bakken van de pepernoten, was ik allang blij dat onze groep vrijwilligers er was, voor het geval Sinterklaas toch te druk zou zijn om hen te bezoeken. Het stelde me gerust dat, als het de Sint niet zou lukken, Fanny er wel voor hen zou zijn.

Helpen in de opvang om zelfstandigheid aan te moedigen
Fanny Coupain is de sociaal werker die zorg neemt over de moeders en kinderen van de opvang. Terwijl ze met mij praatte, legde ze uit dat de jonge moeders in de opvang leren hoe zij voor zichzelf moeten zorgen, hun financiën regelen en hoe ze dagelijkse taken uitvoeren.

Het verwarmt mijn hart als ik iemand kan helpen, en ik wil mijn grote hart graag delen. Helpen maakt mij gelukkig.

Het einddoel: zelfstandig wonen in eigen appartementen. Ze voegde toe dat het erg dankbaar werk is en, gezien ze zelf moeder is, ze het werken met kinden geweldig vond. Toen ik Fanny vroeg wat haar inspireerde dit werk te doen, vertelde ze: “Ik heb een erg groot hart. Ik ben sinds 2012 sociaal werker. Het verwarmt mijn hart als ik iemand kan helpen, en ik wil mijn grote hart graag delen. Het maakt me gelukkig als ik kan helpen. Veel jonge vrouwen en kinderen hebben hulp nodig”. 

Uitwisselen van verhalen, harten en vrijwilligerservaringen
Na mijn gesprek met Fanny, liep ik terug de keuken in, waar nu een geur van gebakken, kruidige snoepjes hing. Ik vroeg Christina, die voor het eerst vrijwilligerswerk deed voor Serve the City, wat haar motivatie was om er vandaag bij te zijn. “Ik vind het idee van vrijwilligerswerk over het algemeen erg leuk” – zei ze – “Je ontmoet like-minded mensen en bent sociaal bezig”. Voorheen had ze al vrijwilligerswerk gedaan in Nepal, waar ze vrouwen die te maken hebben gehad met misbruik Engels leerde en kinderen hielp met hun huiswerk. Net zoals Fanny vindt Christina het werken met kinderen erg dankbaar werk, omdat ze een sterke band met ze heeft gekregen.

Tot slot vertelde Elena me dat vrijwilligerswerk haar leven verrijkt, en dat ze er een dankbaar gevoel van krijgt. 

Hamdi’s motivatie om vrijwilligerswerk te doen was vergelijkbaar met die van Christina: “Het is een mooie kans om te netwerken, je hobby uit te oefenen en om aan je persoonlijke ontwikkeling te werken, voor  zowel je carrière als contacten. Hamdi heeft als vrijwillige fotograaf gewerkt, en naast dat dit ook vandaag zijn rol was, bleek hij ook een uitstekende pepernotenbakker! Hamdi’s advies aan alle expats in Amsterdam zou zijn: doe vrijwilligerswerk om zo te integreren, terwijl je een steentje bijdraagt aan de maatschappij. Tot slot vertelde vrijwilliger Elena me dat vrijwilligerswerk haar leven verrijkt, en dat ze er een dankbaar gevoel van krijgt. Ze vertelde: “Het is erg leuk om nieuwe mensen te ontmoeten en te zien hoe ook zij helpen.. Elena heeft zelf een kantoorbaan, dus ze vond het als afwisseling erg leuk om nu met haar handen bezig te zijn. 

Samen de dag eindigen: buiten koud, van binnen warm
Ik klapte mijn notitieblok dicht en hielp de vrijwilligers en de kinderen met hun laatste portie pepernoten. Het was een lange middag vol met schilderen en bakken geweest; het was tijd om te gaan. Toen we gedag zeiden en naar buiten gingen, rillend van de kou, bekroop me een warm gevoel: ik was blij dat de opvang bestond om de kinderen warm te houden. Ik vroeg me af of ze vanavond weer wakker zouden liggen in hun bed, wachtend op Sinterklaascadeau’s?

Zelfs al zou de Sint vergeten iets in de schoentjes te doen, dan hadden ze alsnog al een mooi cadeau gekregen – de zorg en liefde van mensen zoals Fanny, en onze groep vrijwilligers.

Ik was nog steeds een beetje bezorgd dat Sinterklaas ze zou vergeten. Toen bedacht ik me; zelfs al zou de Sint vergeten iets in de schoentjes te doen, dan hadden ze eigenlijk alsnog al een mooi cadeau gekregen – de zorg en liefde van mensen zoals Fanny, en onze groep vrijwilligers. Terwijl we terugliepen naar het comfort van onze eigen huizen, hoopte ik dat we vandaag, deze grijze, koude zaterdag van 16 november, ook lichter en warmer hebben gemaakt voor de kinderen in de opvang.

Geschreven door Diana Kabaianova

Cookie Time! By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. More information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close